ENERGIJSKO UČINKOVITE JAVNE LESENE STAVBE – DESTRNIK 2011
Nosilna institucija/podjetje:
UM FGPA
Ostale institucije/podjetja:
Lumar IG d.o.o., Velux Slovenija d.o.o., Menerga d.o.o.
Ime področja:
Pametne zgradbe in dom
Datum začetka:
01.01.2013
Kontakt:
doc. dr. Vesna Žegarac Leskovar
Status partnerstva:
Zaključeno
Kontakt:
vesna.zegarac@um.si
Ostale osebe:
doc. dr. Vesna Žegarac Leskovar
prof. dr. Miroslav Premrov
Opis:
Projektna naloga je narekovala izdelavo idejne zasnove vrtca in večnamenskega javnega objekta na konkretnem primeru občine Destrnik. Poleg Občine Destrnik, ki je bila kot pobudnica projektne naloge in glavni partner, so bili v projekt vključeni tudi partnerji iz gospodarstva. Tako so za strokovno pomoč poskrbela podjetja Lumar IG d.o.o., Velux Slovenija d.o.o. ter Menerga d.o.o.
Študentom 3. letnika programa Arhitektura smo pridružili še študente 3. letnika programa Gradbeništvo, Gospodarsko inženirstvo in študente 1. letnika programa Gradbeništvo 2. stopnje, ki so skrbeli za statične izračune in dimenzioniranje objektov. Projekti so bili tako celostno obdelani, od arhitekturne zasnove, do izkaza energijskih potreb, ter statične analize in dimenzioniranja.
Projekt predstavlja zasnovo objekta energetsko učinkovitega vrtca ter večnamenskega objekta z leseno okvirno ali tudi križno lepljeno montažno konstrukcijo. Pozorni smo bili na ustrezno zasnovo objeta, pravilno izbiro deleža steklenih površin pa tudi na zaporedno obravnavo problema od prvih situacij urbanistične zasnove do variantnih tipoloških arhitekturnih rešitev, ki so rezultirale v končni zasnovi in 3D vizualizaciji. Z idejnimi rešitvami smo se hoteli kar najbolj približati značilni stavbni tipologiji podeželskih naselij, pa tudi čim bolje prilagodijo terenu.
Ker smo snovanju energijsko učinkovitih objektov, ki naj bi zadostili kriterijem pasivnih objektov s čim višjim deležem naravne osvetlitve, posvetili še poseben pomen, so študentje arhitekture in gradbeništva nato skupaj določili s pomočjo računalniškega programa Velux Daylight Visualizer količnik dnevne svetlobe. Nadalje so s programom PHPP 2007 določili vrednosti energijskih potreb za ogrevanje prostorov, ki so morale znašati pod 15 kWh/m2a. Izračune smo zaključili s statično in dinamično analizo vseh objektov.