Skip to main content
Domov
twitter facebook YouTube

Kaj je vzhodna.si?  | Predstavitev partnerstev/projektov | Kdo je kdo | Pojmovnik | Podpora za razpise

Registracija | Prijava
 

Partnerstvo

Ime partnerstva/projekta:
Informacijsko in izobraževalno eko‐vozlišče za podporo malim in srednje velikim podjetjem pri povezovanju, inoviranju, razvoju in trženju okolju prijaznih izdelkov, procesov in storitev - ECO‐HUB (SI‐HU)
Nosilna institucija/podjetje: 
Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko
Ostale institucije/podjetja: 
Univerza v Mariboru, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo, Maribor, Slovenija
Ime področja:
Trajnostni razvoj
Kontakt: 
Prof. dr. Borut Žalik, dekan
Status partnerstva: 
Zaključeno
Kontakt: 
Prof. dr. Milan Zorman
Opis: 

Mala in srednja podjetja (MSP) iz območja sodelovanja SI-HU se soočajo s številnimi problemi, povezanimi z upadom rasti, pomanjkanjem konkurenčnosti, nizko stopnjo inovacij ter sodelovanja z raziskovalnimi in razvojnimi organizacijami. Za premostitev teh težav bo v skladu z evropskim akcijskim tehnološkim načrtom potrebno spodbuditi okoljsko inoviranje in razvoj okolju prijaznih proizvodov, procesov ali storitev z uporabo sodobnih okoljskih pristopov, strategij in orodij. Le eko-inovativen razvoj lahko zagotavlja trajen gospodarski razvoj z ugodnimi okoljskimi, ekonomskimi in tudi družbenimi posledicami. V podjetjih iz čezmejnega območja je zaznati primanjkljaj strokovnih kadrov, ki bi posedovali ustrezne strokovne informacije, izkušnje in znanje za razvoj okolju primernejših proizvodov ter trajnostnih proizvodnih procesov.

Namen predlaganega projekta je bil vzpostaviti informacijsko in izobraževalno vozlišče ECO-HUB, ki bi z izmenjavo informacij, znanja, izkušenj in primerov dobrih praks ter s strokovno, razvojno, svetovalno in izobraževalno podporo pri uvajanju pristopov, orodij in sistemov podjetniškega varstva okolja motivirala podjetja za eko-inovacije, razvoj in trženje okolju prijaznih proizvodov. Vzpostavljene povezave med podjetji in inštitucijami znanja z obeh strani čezmejnega območja bodo omogočile skupni razvoj in uporabo okoljsko trajnostnih proizvodnih metod ter spodbujale gospodarsko sodelovanje za hitrejši razvoj vključenih regij.

Za pridobitev kritične mase ciljnih skupin so bili organizirani motivacijski seminarji, ki so jim sledila skupna, intenzivna usposabljanja za menedžerske, razvojne in tehnične kadre v podjetjih. Cilj projekta je tudi bil vključiti v usposabljanja brezposelne strokovnjake iz čezmejnega območja in s tem izboljšati njihove kvalifikacije pri iskanju zaposlitve ali ustanovitvi lastnega podjetja. Hkrati jim je bil omogočen tudi stik s podjetji, spoznavanje njihovih razvojnih izzivov ter možnost vključitve v skupne razvojne projekte. Projektni partnerji so za skupna usposabljanja v sedmih krajih razvili dvojezična informacijska in izobraževalna gradiva o ključnih okoljskih pristopih, kot so uvajanje okoljske politike v podjetja, inovacijski menedžment, eko-dizajn in integrirano varstvo okolja, okolju primernejša embalaža, procesna integracija in optimizacija itd. za prenos tega znanja v čezmejno območje. Izvedene so bile študije primerov uvajanja pristopov eko-dizajna v več kot štirih podjetjih iz vsake strani čezmejnega območja, kot primer uspešnega razvojnega sodelovanja med inštitucijami znanja in podjetji. V sklopu vozlišča ECO-HUB je bil vzpostavljen sistem e-izobraževanja za spodbujanje razvoja kadrov, ki s podajanjem znanja in predstavitvijo dobrih praks prispeva k razvoju potencialov in aktiviranju človeškega kapitala na področju podjetniškega varovanja okolja. Z izvajanjem opisanih aktivnosti je projekt prispeval k nalogam programa na področju upravljanja z okoljem za doseganje trajnostnega in uravnoteženega regionalnega in lokalnega razvoja.

 

Trajanje projekta: 1.10.2011 - 9.1.2015

 

 

Univerza v Mariboru

 

            Vzhodna.si

    

                   KONTAKT             

                 info@vzhodna.si

 

                 

   

 

Prijava

  • Zahtevaj novo geslo